Jak wybrać odpowiedni płyn do dezynfekcji powierzchni aby wyniki były najodpowiedniejsze?

Na samym wstępie należy wyjaśnić czym jest dezynfekcja. Mechanizm ten polega na likwidowaniu bakterii, grzybów albo wirusów, za pomocą profesjonalnych środków na bazie alkoholu lub bez niego. Rezultaty dezynfekcji są zależne od preparatów jakie stosujemy. Alkoholowy płyn do dezynfekcji tak właściwie możemy sporządzić sami w idealnych proporcjach. Ale sporo z nas wybiera zakupić gotowy płyn do dezynfekcji powierzchni w supermarkecie, który spełni nasze wymagania. Sporo z was zada pytanie czy dezynfekcja i sterylizacja to to samo. W czasie procesu sterylizacji są utylizowane wszystkie drobnoustroje, natomiast dezynfekcja pozwoli na zniszczenie jedynie wegetatywnych form mikroorganizmów.
Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy jednak bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jaki nabyć?
Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu to substancja najczęściej używana w gabinetach. Zawiera ona zazwyczaj substancję czynną, którą są czwartorzędowe związki amonowe – tzw. QAV. Ich podstawowa zaleta to natychmiastowy sposób funkcjonowania. Dezynfekowana powierzchnia staje się bardzo szybko sucha, dzięki czemu możemy wykonywać zabieg. Alkoholowy płyn do dezynfekcji posiada też wadę, ponieważ nie możemy ich w żaden sposób rozcieńczać. Jeśli to zrobimy nie będą one dezynfekować powierzchni prawidłowo. Musimy też upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednia aby użyć płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu. Takie środki jak drewno, akryl nie nadają się, aby wykorzystywać do ich czyszczenia alkoholu, więc należy mieć to na uwadze. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji upora się poradzi sobie tam gdzie alkoholu nie możemy używać. Tego typu płyny dobrze sprawdzą się na takich surowcach jak plastik, skóra naturalna czy syntetyczna.

Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jego wartość jest trochę wyższa jest on troszkę droży jednak jego działanie jest znacznie większe. Wielkim plusem jest zapach, jaki jest szczególnie przyjemny dla otoczenia. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji może mieć też chlor, lecz przed jego używaniem powinniśmy dobrze przeczytać instrukcję. Nie można go aplikować na dużo płaszczyzn, a jego zapach będzie unosił się w powietrzu przez dłuższy czas. Niezależnie od wyselekcjonowanego płynu czy jest to bezalkoholowy płyn do dezynfekcji albo z alkoholem należy podczas dezynfekcji stosować się do określonych reguł. Zawsze należy nałożyć rękawiczki ochronne. Płyn do dezynfekcji powierzchni może nas uczulić czy poparzyć. Wszystkie urządzenia, które mają być oczyszczone należy wstępnie przemyć, an następnie umieścić w urządzeniu do stylizacji, które ma alkoholowy płyn do dezynfekcji. Po zakończeniu sterylizacji należy zapakować hermetycznie narzędzia, żeby były czyste do momentu innego użycia. Wykorzystane materiały lub urządzenia należy wyrzucić do indywidualnych pojemników na śmieci medyczne. Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy bezalkoholowy płyn do dezynfekcji nadają się idealnie do zniszczenie drobnoustrojów, ale musimy mieć na uwadze, aby czynność była nieustannie przeprowadzana.